Şiir Kitapları

Şiir kitapları; genellikle şiirlere karşı yoğun ilgi gösteren okuyucuların tercih ettiği kitap türleri arasında bulunmaktadır. Bu kitaplarda yalnızca bir yazara ait tüm şiirler bulunabilirken, sevilen yazarların en ünlü şiirleri de yer alabilmektedir. Şiir kitapları bazen aşkı, tutkuyu, hasreti, ayrılığı ve acıyı başarılı bir şekilde işlemesi sebebiyle okuyucuda derin izler bırakabilmektedir. Bu kapsamda şiir kitapları okuyucuyu duygularını dışa vurabilmesi ve hislerine şiirler tercüman olduğu için bu kitaplara ilgi duyabilmektedir.

1- Sevda Sözleri

Edebiyatın dünyaya ve ülkemize kazandırdığı en önemli değerlerden bir tanesi olan Cemal Süreyya’nın sevilen şiirleri bu kitap içerisinde toplanmıştır. Ünlü şairin en önemli olarak gösterilebilecek Üvercinka, Göçebe, Beni öp sonra doğur beni, Uçurumda açan, Sıcak nal, Güz bitiği, Kalanlar gibi şiirler bu kitapta yer almaktadır. Bunun yanı sıra kitapta totalde 28 şiir, yarım bırakılmış 4 şiir ve mektuplara yazılmış 11 şiir içeriği bulunmaktadır. Aşkı, sevdayı, ihtirası, ayrılığı, hüznü, acıyı, kavuşabilme umudunu okuyucuya ilmek ilmek işleyebilen Cemal Süreyya’nın bu kitabı, satış rekorları kırmıştır.

2- Ben Sana Mecburum

Attila İlhan, aşkı ve acıyı en iyi anlatabilen önemli şairler arasında bulunmaktadır. Ben sana mecburum adlı şiir kitabında aşk sıcak ve samimi bir şiir diliyle anlatılmaktadır. Okuyucuya aşkın anlatıldığı şiir kitapları içerisinde bulunan kitapta yalnızca aşka değil siyasete, özleme ve kavuşamamaya da fazlasıyla yer verilmiştir. Attila İlhan’ın sayısız eserlerinin kitapta yeniden can bulduğu bu kitap, aşkı arayan ve aşka ulaşırken müthiş acılar çeken okuyucuların kendisinden bir parça bulabilmesini sağlayacaktır.

3- Bütün Şiirleri

Sabahattin Ali hem şair hem de roman yazarı olarak nitelendirilen önemli bir kişiliktir. Bütün şiirleri kitabından Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca yazmış odluğu şiirler bulunmaktadır. Şiir kitapları içerisinde her tarzı bulabileceğiniz bu kitap sayısız şiiri içerisinde barındırmaktadır. Kimi şiirde gurbetin, kimi şiirde aşkın ve ayrılığının, kimi şiirde ise dönemin koşullarının anlatıldığı bu kitap duyguyu tamamen okuyucuya geçirebilmektedir. Bu nedenle okuyucuların tüm duyguları hissederek ve keyif alarak okuyabileceği bir kitap olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

4- Hasretinden Prangalar Eskittim

Bu kitap 1968 yılında yayımlanmış, Ahmet Arif’in dizelerine yer verilmiş bir kitaptır. Aşk şiir kitapları içerisinden sıyrılan bu kitap birden fazla temayı içerisinde barındırmaktadır. Memleketi, halk sevgisini ve isyancı ruhunu tüm şiirlerinde görebilmek mümkündür. Şiirlerde genel olarak özgürlük ve Anadolu özlemi konuları yer almaktadır. Anlam ve duygu yoğunluğunun hat safhada olması okuyucunun yoğun ilgi göstermesini buna bağlı olarak senelerdir popüler bir kitap olarak kalabilmesini sağlamıştır.

5- Büyük Saat

Büyük saat adlı kitapta Turgut Uyar’ın nadide şiir ve satırlarına yer verilmiştir. Gerçek dünya ve zihinde duygu ve düşünce yoğunluğu yaratabilen bu kitap, pek çok şiiri içerisinde bulundurduğu için her şiirde temada farklıdır. Aşkı, mutluluğu, ayrılığı ve hüznü konu alan şiirlerde aşkın kalabalıklık ayrılığın ise yalnızlık olduğu sık sık vurgulanmıştır. Okuyucuya muhteşem bir şölen yaşatacak bu kitap, en çok sevilen şiir kitapları arasında yerini almıştır.

6- Grapon Kağıtları

Didem Madak’ın derlemiş olduğu bu kitap birçok okuyucunun kendisine hayran bıraktığı kitaplardan biridir. Bu kitapta yoğun olarak karamsarlık ve acı duygusu işlenmiştir. Annesizliğini kitabında ve şiirlerinde sık sık dile getiren Madak, karmaşık iç dünyasını sıkça dile getirmiştir. Yaşadığı çaresizlikleri ve bu çaresizliklerin neden olduğu yanlış davranışları şiirsel bir dille okuyucuya yansıtabilen şair, birçok okuyucuya hüzün duygusunu yoğun olarak geçirebilmiştir. Anlaşılır ve naif dili sayesinde keyifli bir şekilde ilerleyebilecek bu kitap, günümüzde halen oldukça popüler bir eserdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir