Sinema Kitapları

Sinema kitapları; sinemanın kapsadığı tüm konuları içerisine alabilen kitap türleri arasında yer almaktadır. Sinema; sosyal, ekonomik ve kültürel konular hakkında çekilmiş herhangi bir filmin perdeye aktarılarak seyircilere gösterilme şeklidir. Sinema kitapları sinemanın inceliklerinin ve konularının yer aldığı kitaplar olabileceği gibi, sineması çekilmiş ve seyirciye aktarılmış bir filmin konusuna da içerebilmektedir.

1- Sinemada Oyuncu Yönetimi

Lokman Zor’un yazmış olduğu bu başarılı eserde sinema ile uğraşarak senarist olmak isteyen bir kişinin oyuncu yönetiminde nasıl davranması gerektiğine dair bilgilere yer verilmektedir. Kitap amacı gereği yazar genç senaristlere, tecrübeli yönetmenlerin oyuncu yönetiminde izledikleri yollardan bahsetmiştir. Bu kitap sayesinde genç senaristlerin biçim, içerik, oyuncu yönetimi, kişisel yönelimler ve yaratıcılık konusunda bilgi ve fikir sahibi olabileceklerdir.

2- Senaryo Kitabı

Senaryo kitabının ana teması senaryo yazım teknikleridir. Öktem Başol’un yazmış olduğu bu kitapta 1000’e yakın film örneğinin yazılım süreci ve nasıl oluşturulduğu hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Senaryo yazmanın kurallarını, dramatik tekniklerin anlatıldığı bu başarılı kitap insanlara sinema ve senaryo konusunda bilgiler verebilmeyi hedefleyebilmektedir. Özellikle sinema bölümü öğrencilerinin senaryo, televizyon ve sinema hakkında güncel bilgilere ulaşabilmelerini sağlayacaklardır. 2017 yılında yayımlanan Senaryo kitabı günümüzde halen popüler sinema kitapları arasında bulunmaktadır.

3- Zaman Zaman İçinde

Zaman zaman içinde kitabı 2011 yılında Andrey Torskovski tarafından yazılmıştır. Sinema kitapları içerisinde yer alan bu kitapta yazılmış senaryo olduğu bilinen 21 hikaye içeriği bulunmaktadır. Masal ve tekerlemenin örneklerinin bulunduğu kitapta bulunan her bir hikaye zaman içerisinde senaryo haline getirilerek sinemaya uyarlanmıştır. Başarılı bir kitap olduğu bilinen Zaman zaman içinde, okuyucu ve eleştirmenlerden tam not almayı başarmıştır.

4- Tarkovski’den Sinema Dersleri

Semir Aslanyürek’in kaleme almış olduğu bu başarılı eserde, Rus yönetmen Tarkovski’nin hayat hikayesini konu almıştır. Kitapta Tarkovski’nin öğrencilerine vermiş olduğu sinema dersleri, hayata ve eserlerine bakış açısı ile yaklaşımı anlatılmaktadır. Tarkovski’nin öğrencilerine kattığı bilgi ve birikimi okuyucuya aktaran başarılı yazar sinema öğrencilerinin pratik bilgilere ve bakış açısına kavuşabilmeleri mümkün olabilecektir. Yalın ve sade bir anlatımının egemen olması kitabın okuyucular tarafından anlaşılırlığını artırmıştır.

5- O Kediyi Kurtar

Sinema kitapları kategorisinin içerisinde bulunan bu kitabın yazarı, Blake Synder’dir. Baskı yılı 2018 olarak bilinen bu kitapta, okumayı ve yazmayı hayatının merkezine koymuş kişilere verilebilecek bilgiler yer almaktadır. Hollywood’un başarılı bir senaristi olan Blake Synder bir senaristin bilmesi gereken tüm detayları ve bilgileri okuyucuya aktarabilmektedir. Kitabın içeriğinde filmi anlatan tek cümlenin ne olması gerektiği, senaryonun çerçevesi, Janra karar vermenin önemi, çatışma aşaması, çözülme aşaması ve senaryonun başarılı bir şekilde satılabilmesinin yolları gibi pek çok konuda bilgiler edinilmesi mümkün olabilecektir. Senaryo yazma ve diğer detaylar konusunda her türlü bilgiye sahip olabileceğiniz bu kitap okuyucuyu ve eleştirmenleri tatmin edebilmiştir.

6- Sinema Kuramları

2013 yılında baskısı yapılmış olan bu eser beyaz perdeyi aydınlatan kuramlar hakkında detaylı bilgiler edinmenize yardımcı olabilmektedir. Sinema kuramları kitabının ikinci cildi olarak bilinen bu kitapta 1950’li yıllardan sonra öne çıkan film kuramlarının incelenmesi ve sinemanın geliştirilmesini sağlayan temel kuramlara ulaşılabilmesi mümkündür.

7- Senaryo Sorunları ve Çözümleri

Syd Field’in yazmış olduğu bu başarılı eser, sinema kitapları kategorisinde önemli bir yere sahiptir. Birden fazla senaryosu ile senarist adaylarına yol gösteren yazar, bu süreçte senaristlerin başına gelebilecek sorunları belirleyip, çözümler sunabilmektedir. Sunmuş olduğu çözümler sayesinde senaristlerin başarılı bir ilerleme kaydedilebilmesi de mümkün olabilecektir. Senaryo yazmaya ilgi duyan öğrencilere bu süreçte ışık olacak kitap, okuyucuların ve sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazanabilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir